sobota, 5 września 2015

Czy można latać samolotem w ciąży?

                                     Samolot.jpg
I trymestr
Pierwszy trymestr ciąży jest kluczowy, zmiany jakie zachodzą w organizmie dziecka i matki mają ogromny wpływ na późniejszy rozwój. Dlatego tak ważne jest aby w pierwszych miesiącach dbać przede wszystkim o pozytywny nastrój. Lekarze nie mają jednoznacznego stanowiska w tej sprawie dlatego, że trudno stwierdzić jaki czynnik może wywołać ewentualne poronienie. Może być ono wywołane czynnikiem zewnętrznym lub samoistnym odrzuceniem przez organizm. Jak wcześniej wspominałam, ja latałam samolotem w pierwszym trymestrze. Jednak gdybym miała wybór to pewnie zrezygnowałabym z dodatkowego ryzyka. Ja lubię latać i nie odczuwam stresu związanego z podróżowaniem samolotem. Jeśli jednak latanie wywołuje stres u przyszłej mamy - stanowczo odradzam.
II trymestr
Drugi trymestr to czas kiedy mama jest dużo bardziej zrelaksowana i ma znacznie lepsze samopoczucie. W tym okresie nie ma żadnych przeciwwskazań do latania - oczywiście pod warunkiem, że nie wywołuje ono panicznego lęku lub nadmiernego stresu. Ważne jest szczególnie w długich lotach aby od czasu do czasu spacerować po pokładzie i wybrać komfortową pozycję.
III trymestr
W tym czasie loty samolotem są odradzane. Dlaczego? Sporo linii lotniczych ma zapis w regulaminie, że kobiety w zaawansowanej ciąży nie mogą podróżować. Jest to związane z różnicą ciśnień, co może powodować przedwczesny poród. Dlatego przed planowaną dalszą podróżną warto zapoznać się z regulaminem, bo może się okazać, że w ogóle nie zostaniemy wpuszczone na pokład samolotu co jest zgodne obowiązującym prawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz