sobota, 5 września 2015

Niezbędne badania w ciąży

Każda przyszła mama zastanawia się jakie badania są niezbędne w trakcie 9 miesięcy. Ważne żeby posiadać podstawową wiedzę na temat badań, które współcześnie polecane są ciężarnym kobietom.

Jeśli ciąża jest planowana przyszli rodzice mają sporo czasu aby do ciąży przygotować się w należyty sposób. Jeśli ciąża jest nieplanowana - nie ma powodów do paniki, współczesna medycyna jest gotowa na wszystko.
W pierwszej kolejności lekarz powinien zapytać o grupę krwi mamy i taty aby wykluczyć konflikt serologiczny. Co to takiego? Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy mama ma krew z czynnikiem Rh-, a tata Rh+. Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Jeśli mamy do czynienia z tym problemem mamom o grupie krwi Rh– podaje się w zastrzyku immunoglobulinę anty D (określaną też jako anty RhD lub Rhogam). Jest to naturalny produkt wytwarzany z krwi, który zapobiega powstaniu w ciele matki groźnych dla dziecka przeciwciał – w ten sposób, że natychmiast niszczy wszystkie krwinki płodu, które mogły dostać się do krwiobiegu matki.
W drugiej kolejności lekarz zleci mamie badanie moczu i krwi. Z wyników tych badań lekarz odczyta wszystkie najważniejsze informacje.
Badania genetyczne w ciąży. Na czym polegają? Takowe badania powinny być przeprowadzone końcem 3 i początkiem 4 miesiąca ciąży. Badania genetyczne to nie to samo co badania prenatalne. Mają na celu to samo czyli wykluczenie wad genetycznych dziecka ale w przeciwności do badań prenatalnych badania genetyczne są nieinwazyjne. Rodzice powinni dokonać analizy swojej rodziny jakie choroby występują i które z nich są genetyczne. Lekarz na podstawie wieku matki, wywiadu rodzinnego, który wykluczy lub potwierdzi obecność chorób, które mogą zagrozić dziecku zdecyduje na jakie badanie skierować matkę. Standardowo wykonuje się badanie krwi, ze stężenia hormonów lekarz może obliczyć rachunek prawdopodobieństwa wystąpienia choroby. Również dzięki badaniom USG (pomiar nosa oraz szerokość szyi) lekarz może wykluczyć lub mieć wątpliwość w stosunku do wystąpienia wad genetycznych.


W trzecim trymestrze lekarz powinien ponownie zlecić badanie krwi oraz moczu. Z Dodatkowo powinno być przeprowadzenie badanie na stężenie cukru we krwi.
Dodatkowo przez cały okres ciąży mama powinna zwracać uwagę na wszystkie niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało. Ważne aby od czasu do czasu poprosić ginekologa o badanie ginekologiczne aby dodatkowo wykluczyć infekcje bakteryjne lub grzybiczne.
Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/co-to-jest-konflikt-serologiczny_35339.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz