wtorek, 15 września 2015

Ruchy oraz pozycje dziecka


Każda przyszła mama niecierpliwie wyczekuje momentu kiedy zacznie odczuwać ruchy dziecka. Jest to zwykle okres około 6 miesiąca, ale może być wcześniej. Początkowo dziecko układa się w pozycji poziomej więc ruchy mogą być odczuwalne w prawym bądź lewym boku. Z czasem ruchy zaczną być lepiej rozpoznawalne - szczególnie dla mamy, która jest w ciąży po raz pierwszy. Z każdym miesiącem maleństwo nabiera na sile i rusza się coraz intensywniej. Szczególnie aktywność można odczuć wieczorem lub w nocy. W okolicach 36 tygodnia ruchy często maleją na sile ponieważ dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchy. Mój synek ruszał się bardzo intensywnie każdej nocy aż do samego porodu. Kopniaki były tak silne, że budziłam się nocami i nie mogłam spać. Jednak to uczucie jest nie do opisania. To najwspanialsze chwile na świecie. Często mamy wpadają w panikę jeśli ruchy były intensywne i z czasem zanikły. Pamiętaj, że jeśli coś budzi twoją wątpliwość nie zwlekaj i jedź na pogotowie. Powiedź o swoich wątpliwościach a tam lekarze mają obowiązek udzielić ci niezwłocznej pomocy i podłączą cię do aparatu monitorującego tętno dziecka. 
Około 6,7 miesiąca dziecko zaczyna przybierać pozycję porodową czyli główką w dół lub pośladkami w dół. Jeśli wasze dziecko odwrócone jest pośladkami, nie ma powodu do obaw ponieważ około 36 tygodnia powinno przybrać pożądaną pozycję. Nie ma jednak reguły. Dziecko może odwrócić się nawet kilka dni przed porodem. Czy można jakoś pomóc dziecku w przybraniu poprawnej pozycji? Trudno to stwierdzić. Lekarze często zalecają w ostatnich tygodniach dużo odpoczynku i relaks. Mojej koleżanki córeczka odwróciła się podczas kąpieli w wannie.
W przypadku pozycji pośladkowej lekarze zalecają cesarskie cięcie. Nie jest to powód do obaw. W chwili obecnej wiele kobiet na całym świecie świadomie wybiera tę formę porodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz