środa, 7 października 2015

Bądź świadoma - czyli co warto wiedzieć o porodzie


Uważam, że w każdych okolicznościach należy być świadomym tego co nasz czeka. Nie jestem lekarzem, ale opinię lekarza zawsze popieram własnymi obserwacjami i informacjami, które zdołam zdobyć. Nie wszystko udało się zgłębić przed moim porodem dlatego chciałabym tutaj zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Nie mam w zamyśle nikogo przestraszyć, ani dać do zrozumienia, że zawsze i wszędzie te czynności są praktykowane. Są to jedynie fakty, które trzeba zgłębić i wiedzieć, ale w żadnym wypadku nie są one stosowane przy każdym porodzie. Wiele z nich zdarza się sporadycznie.

1. Episiotomia czyli nacięcie krocza – zabieg ginekologiczno-położniczy stosowany często podczas porodu siłami natury, polegający na nacięciu nożyczkami ściany pochwy, mięśnia kroczowo-łonowego i poprzecznego powierzchownego krocza, a także skóry, w celu ochrony przed samoczynnym pęknięciem krocza i urazem główki płodu. 
Zabieg powinien być wykonany w momencie kiedy zachodzi poważne ryzyko pęknięci krocza. W wielu szpitalach wciąż stosowana jest episiotomia prewencyjna czyli stosowana u wszystkich kobiet przed porodem. Obecnie jak wynika z badań nie ma takiej potrzeby. .

2. Lewatywa - to zabieg oczyszczenia odbytnicy przez wprowadzenie do niej płynu, w wyniku czego po kilku minutach dochodzi do wypróżnienia.
W szpitalu może wyglądać to tak, że ktoś z personelu (zwykle salowa) zakłada do odbytu pacjentki cewnik (plastikową rurkę), przez który do końcowego odcinka jelita grubego wprowadza wodę z mydlinami. To stara metoda, ale niestety wciąż stosowana w niektórych szpitalach. W innych placówkach kobieta dostaje zestaw jednorazowego użytku z pojemnikiem zawierającym specjalnie przygotowany do tego celu płyn i wykonuje lewatywę sama. Taki zestaw można kupić samemu w aptece w wykonać go w domu przed porodem. Organizm sam się czyści przed porodem, najczęściej kilka dni przed dlatego uważam, że wykonywanie lewatywy jest zbędne i nie musisz się na nią godzić w szpitalu.

3. Manewr Kristellera – manewr położniczy, stosowany w czasie rodzenia się główki i barków, polegający na ucisku na dno macicy.
Czyli najprościej mówiąc lekarz, pielęgniarka lub salowa z całej siły naciska na brzuch. To najniebezpieczniejszy manewr wykonywany przy porodzie. Obecnie surowo zabroniony w całej UE. Niestety wciąż stosowany w niektórych szpitalach. Niesie on ze sobą wiele ryzyka i powikłań dla dziecka oraz dla rodzącej kobiety. Może on być wykonany jedynie na wyraźnie polecenie lekarza.

Zapytaj o to lekarza, zwróć uwagę partnerowi jeśli będzie Ci towarzyszył. Znaj swoje prawa i nie dopuść aby stosowano na Tobie metody, które obecnie są zabronioneBrak komentarzy:

Prześlij komentarz