czwartek, 1 października 2015

Ostatnia prosta, jak się przygotować do porodu


Ostatni miesiąc ciąży to czas radosnego oczekiwania na rozwiązanie. Czas oczekiwania na spotkanie z najważniejszą osobą w naszym życiu. Będziesz miała dość uczucia ociężałości, bólu kręgosłupa, częstych wizyt w toalecie, opuchniętych stóp i dłoni a jednak radość i ekscytacja weźmie górę. Szalejące hormony sprawią, że wzruszysz się nawet oglądając ulubiony serial. Czekaj cierpliwie, nie staraj się przyspieszać tego, co nieuniknione. W tych ostatnich wolnych chwila wypoczywaj, śpij i znajdź czas dla siebie. Spaceruj przynajmniej pół godziny dziennie i staraj się nie spędzać w jednej pozycji zbyt wiele czasu, to jedynie pogłębi uczucie ciężkości. Nie przemęczaj się i daj sobie pomóc. To czas kiedy dumę „i dam sobie radę sama” trzeba na chwilę schować do kieszeni. Ja zawsze byłam samodzielna i niezależna, ale z czasem zrozumiałam, że przychodzi taki czas kiedy jednak „nie dam rady sama” i potrzebuję pomocy mamy i teściowej.
Znajdź rzetelne źródła informacji i staraj się pogłębić wiedzę na temat przyszłego macierzyństwa. Dodatkowych informacji nigdy za wiele. Jeśli masz możliwość zapisz się do szkoły rodzenia ze swoim partnerem. Pomogą Ci się przygotować do porodu i udzielą odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.
Bądź pod stałą obserwacją lekarza i nie zostawiaj niezałatwionych spraw na potem. Prawidłowy poród może się zacząć dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po wyznaczonym terminie. Dlatego obserwuj swoje ciało i zwróć szczególną uwagę na wszystkie odchylenia od normy.
Ostatnia prosta to również okres kiedy bardzo silnie odczujesz wszystkie ruchy dziecka. Będą one spowolnione ze względu na ograniczone miejsce, ale niejednokrotnie będziesz w stanie wyczuć nóżkę lub inną część ciała dziecka. Często brzuch przybiera na prawdę dziwne kształty. Uczucia, które towarzyszą tym chwilom są nie do opisania. Czerp z tych momentów wszystko co możliwe. Radość, wzruszenie, miłość. Nie zapomnij również o swoim partnerze. Kładź jego dłoń na brzuchu informuj zawsze jak poczujesz ruchy. Pokaż mu, że jest częścią tych wspaniałych momentów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz