poniedziałek, 30 listopada 2015

Poznaj swoje dziecko


Wiele mam borykając się z trudnymi początkami zapomina, że dziecko to nowy człowiek. Człowiek, który ma charakter i wolną wolę. Próby podporządkowania go mogą często spotkać się ze sprzeciwem i płaczem. Nie chodzi mi tutaj o bezstresowe wychowanie, o sytuacje gdzie dziecko wchodzi na głowę rodzicom, ale o to, że trzeba się pogodzić z tym, że nowy człowiek będzie miał swoje ulubione zabawki, ulubiony smoczek, ulubioną butelkę. Nie zniechęcaj się kiedy trzeci z rzędu smoczek ląduje w koszu ponieważ niemowlak nie chciał go ssać. Być może następny będzie trafiony. Pamiętaj o tym, że tak, jak dla ciebie jest to nowa sytuacja, twoje dziecko również przeżywa trudne chwile. Nowe otoczenie i życie poza bezpiecznym brzuchem mamy może sprawić na początku wiele trudności.
Wiele kobiet, również moich przyjaciółek aby ułatwić sobie dzień stara się wprowadzać stały plan dnia. Dzieci lubią rutynę i często łatwiej im się odnaleźć w nowym świecie. Niestety z moim maluchem nie mogłam wypracować takiego grafiku, ponieważ codziennie budził się o innych porach i zasypiał również o innym czasie. Starałam się za to, aby codzienna kąpiel czy śpiewanie kołysanek odbywały się o stałej porze. Dzieci często czują atmosferę w domu, niepokój czy zdenerwowanie mamy, dlatego staraj się być spokojna przy maluchu. Nie okazuj mu zniecierpliwienia czy zdenerwowania bo to odniesie odwrotny skutek.
Poznaj swoje dziecko, zobacz na które kołysanki reaguje, który kocyk lubi, jakie otoczeniu w łóżeczku czy wózku zapewnia mu spokój. Słuchajcie razem muzyki, odgłosów szumiącego lasu, śpiewu ptaków. To często pomaga na początku zasnąć dziecku. Rozmawiaj z dzieckiem, twój głos jest dla niego najwspanialszym dźwiękiem na świecie.
Zabieraj malucha na spacery i pomóż mu odkrywać świat. Zieleń parku czy odgłosy ulicy to miła odmiana po całym dniu w domu. Po spacerze dzieci zwykle lepiej zasypiają.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz