czwartek, 1 października 2015

Jak sobie radzić ze swędzącym brzuchem

Temat wydaje się śmiesznie prosty, ale w ostatnim miesiącu brzuch potrafi bardzo ale to bardzo swędzieć. Uczucie jest takie jakby ktoś wysypał na brzuch kilo kłujących okruszków chleba. Często może pojawić się również wysypka. Przyczyną tej dolegliwości jest bardzo rozciągnięta skóra. Nie drap brzucha bo to przyniesie odwrotny skutek. Nie będę ukrywać również, że ta dolegliwość może być również objawem tego, że niedługo pojawią się rozstępy. Tak właśnie było w moim przypadku. Całą ciążę smarowałam brzuch najlepszymi preparatami i niestety rozstępy pojawiły się końcem ósmego miesiąca.
Ukojenie powinien przynieść krem nawilżający lub krem na rozstępy.
Jeśli jednak świąd skóry, rozpoczynający się od stóp i dłoni, przechodzi na brzuch i tułów a czasem na szyję i twarz może to być objaw cholestazy ciążowej. Jest to zaburzenie funkcjonowania wątroby, które podlega na zredukowaniu przepływu żółci do jelit. Koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i powiedz o swoich obawach. Lekarz zleci natychmiastowe badania.
Pamiętaj, że w ciąży nie ma głupich pytań ani bezmyślnych reakcji. Reaguj zawsze nawet jeśli inni uważają to za bezpodstawne. Chodzi tutaj o życie i zdrowie Twojego dziecka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz