piątek, 30 października 2015

Karmienie piersią trudne początki

Karmienie piersią wcale nie jest tak proste jak się wydaje. Karmienie to synergia między mamą a dzieckiem. Idealne połączenie i zgranie, ale na to potrzeba czasu i praktyki. Musisz wsłuchać się w swoje ciało, które będzie dawać Ci sygnały, że to czas na karmienie i musisz nauczyć się współgrać i współistnieć ze swoim dzieckiem już poza własnym ciałem. Jest to nie lada wyczyn i będziesz potrzebowała sporo cierpliwości i samozaparcia aby wypracować wasz własny rytm karmienia.
Istnieją dwa typy karmienia dziecka. Na wezwanie czyli za każdym razem kiedy dziecko tego chce lub karmienie o wyznaczonych porach czyli np. co dwie godziny. Oba typy mają zwolenników oraz przeciwników więc sama zdecydujesz, który typ jest dla ciebie najwygodniejszy.
Początki mogą wydawać się bardzo trudne. Z początku sutki mogą być lekko podrażnione i przez kilka pierwszych dni mogą troszkę boleć. Wystarczy posmarować kremem i po kilku dniach wszystko wróci do normy. Wbrew niektórym opiniom karmienie piersią NIE BOLI. Jeśli boli, prawdopodobnie robisz coś źle. Pamiętaj, że o ust dziecka powinna trafić brodawka wraz z otoczką. Zwróć uwagę w jaki sposób dziecko próbuje chwycić do ust brodawkę, bo może mieć z tym problem. Sutek może być wklęsły - wtedy trzeba użyć małej pompki, sutek może być zbyt duży wtedy trzeba pomóc dziecku go włożyć do ust. Na początku dziecko trzeba przystawiać do piersi co godzinę. Żołądek niemowlaka ma bardzo małą pojemność i wymaga bardzo częstego karmienia.
Karmienie piersią to trudny i indywidualny temat dla każdej kobiety. Pamiętać należy, aby przystawić dziecko do piersi do pół godziny po porodzie co powinno przyspieszyć produkcję mleka. Wiele kobiet dopada zwątpienie kiedy w pierwszej dobie nie pojawia się mleko. Nie ma powodów do paniki. Mleko pojawia się czasem nawet do 5 dni po porodzie, zwłaszcza po cesarskim cięciu. Obserwuj reakcję własnego ciała i nie poddawaj się. Często problem siedzi w twojej głowie a nie w organizmie. Pierwsze mleko to tzw. siara przezroczysty lub żółtawy płyn, który jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze i nawet kilka kropli jest wystarczające dla dziecka. Jeśli przystawiasz dziecko do piersi a ono ssie i po 5-20 min przestaje ssać i jest spokojnie, znaczy to, że Twój pierwszy pokarm jest wystarczający. Jeśli jednak dziecko płacze denerwuje się, odrywa od ssania a ty masz obawy, że jest głodne koniecznie skontaktuj się z lekarzem bo w rzadkich przypadkach kobiety nie są w stanie karmić piersią i w tym przypadku powinnaś podać dziecku mleko modyfikowane. Nie podawaj jednak mleka modyfikowanego "tak na wszelki wypadek".
Podczas pierwszych dni karmienia miałam duży problem ponieważ moje brodawki były dość duże i synek nie potrafił ich wziąć do ust. Masowałam swoje piersi przed karmieniem aż pojawiła się kropelka mleka i wtedy przystawiałam dodatkowo spłaszczając sutek w rękach. Bardzo to pomagało nam się zgrać. 
Podczas karmienia daj sobie czas i nie poddawaj się. Wycisz się, zrelaksuj i nie zrażaj trudnymi początkami. Z czasem karmienie stanie się jedną z najprzyjemniejszych chwil macierzyństwa. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz