sobota, 5 września 2015

Produkty zakazane w ciąży

Każda mama w ciąży słyszy setki "dobrych rad" co można jeść a czego nie. Wśród dobrych rad czai się wiele stereotypów, które mogą wykluczyć z diety wiele wartościowych składników.

                                        sushi.jpg

Jak już wspominałam ciąża to czas kiedy kobieta powinna w sposób szczególny dbać o własne zdrowie. Szczypta ostrożności w stosunku do spożywanych posiłków nie zaszkodzi. Ważne aby nie popaść w paranoję.
Których składników pokarmowych powinna unikać przyszła mama?
Surowych ryb oraz mięs - krwiste steki, sushi, tatar to produkty, które mogą zawierać sporo bakterii w tym jaja pasożytów. Kategorycznie należy wykluczyć te produkty z diety.
Surowe jaja - tak samo jak wspomniane wyżej produkty surowe jaja mogą zawierać baterie w tym bakterie salmonelli. Należy dokładnie myć jaja przed obróbką cieplną. Nie należy zapominać również o myciu rąk po kontakcie z surowym produktem.
Niektóre zioła - tymianek, rozmaryn mają działanie rozkurczowe co możne powodować poronienia; chmiel, żeń-szeń mogą powodować trwałe uszkodzenia płodu; aloes może powodować przedwczesne skurcze macicy.
Wątroba - na temat wątroby jest wiele skrajnych opinii. Wątroba jest bardzo zdrowa ale kumuluje w sobie wiele toksyn oraz magazynuje witaminę A w postaci retinolu co może być szkodliwe dla płodu. Dla pewności sugeruję wykluczenie wątroby z diety przyszłej mamy.
Niemyte warzywa i owoce. Nie należy spożywać sałatek z owoców i warzyw jeśli istnieje ryzyko, że mogą być przygotowane w niehigienicznych warunkach. Mam tutaj na myśli przydrożne budki z jedzeniem.
Sery pleśniowe - zawarte w nich bakterie, mogą powodować szkodliwe zatrucia pokarmowe, których kobiety w ciąży powinny unikać. Po obróbce cieplnej ser pleśniowe nadają się do spożycia.
Jak widać składników pokarmowych, których należy unikać w ciąży jest niewiele. Racjonalna dieta i mądry wybór jedzenia w ciąży to ważny czynnik dobrego samopoczucia mamy i dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz